תשובה לתגובה

odp.: chleb na wieczerzy

Szalom!

Zacznę od ostatniego pytania: "Zastanawia mnie rónierz że na drugi dzien tez żydzi mieli Pasche.Jak to mogło być"

W istocie, wszystko wskazuje na to, iż Pan Jezus odbył wieczerzę paschalną w przeddzień Paschy, obchodzonej przez Żydow (por. Jana 13:1), gdyz inaczej nie mógłby sam stać się Barankiem Paschalnym. W czasie, kiedy skazywano Jezusa na śmierć, trwały przygotowania do Paschy (Jana 19:14, Jana 18:28). Od południa do zachodu słońca, w Światyni, trwało rytualne zabijanie baranków przeznaczonych na Wieczerzę Paschalną. Niesamowite jest to, że to dokladnie w tym czasie Pan Jezus właśnie umierał, dzieląc los paschalnego baranka (Łuk. 13:44-46). Działo się to od szóstej do dziewiątej godziny owego dnia (co odpowiada współcześnie godzinom: 12-15). Jego ciało zostało zdjęte z krzyża przed zachodem słońca (Jana 19:31), a więc przed momentem, kiedy Żydzi zasiadlali do uroczystej wieczerzy, nie mając pojęcia, jak wielkim symbolem odkupienia jest baranek, którego własnie mają spożywać.

Do udzielenia odpowiedzi na pierwsze pytanie potrzebnych jest mi wiecej szczegółów:

"W hebrajskiej bibli jednak tam gdzie Jezus ustanawia pamiatke jest napisane inne słowo niż maca. Czy to słowo ma związek z macą czy z innym rodzejem chleba." - Jakiego więc słowa użyto w tym przekładzie Pisma? Piszesz o hebrajskiej Biblii - czy posiadasz hebrajskie tłumaczenie Nowego Testamentu?

Jakkolwiek, nie ulega wątpliwosci, iż w dniu Paschy spożywano chleb niekwaszony, zwany po hebrajsku: matzah (מַצָּה‎). Nie mogło byc mowy o żadnym innym chlebie, poniewaz Jezus i apostolowie byli bardzo gorliwi w przestrzeganiu prawa odnoszącego się do świąt żydowskich. Jezus przecież miał w sposób doskonały wypelnić Zakon.

Pozdrawiam i niech łaska naszego Pana i Zbawiciela i pokój Boży (Szalom) będzie z Tobą. 

תגובה

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

מידע נוסף על אפשרויות מבנה קלט

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.